5 typov


Každý, kto má okrasnú
by mal poznať, ako ju na jar prebudiť. Keď sa budete držať nasledovných zásad, vaša záhrada bude plná života skôr, keď urobíte nasledovné kroky. A povedzme si pravdu, človek je tvor netrpezlivý a nechce sa mu čakať, ak je možné dosiahnuť požadovaný efekt skôr.

Obraz záhrady po zime býva niekedy žalostný. Najmä trávnik, ktorý je vyblednutý, miestami až hnedý a pôsobí akoby bol pred umretím. Tí, ktorí majú psa, ako my, tak sa im pocit beznádeje ešte znásobuje. Mám pre vás ale dobrú správu – nič nie je stratené.Starostlivosť o trávnik


Keď urobíte potrebné úkony, trávnik bude ako nový.Vertikulujte


Vertikutáciou zbavujeme trávnik plste (odumretej trávy), ktorá vznikla počas sezóny po kosení, nadmernom polievaní alebo postupným odumieraním trávy. Vertikutáciu je potrebné urobiť do hĺbky maximálne 3-5 mm vo vertikálnom aj horizontálnom smere. To umožní trávniku lepší príjem vody a svetla. Keď to na jar nespravíte, nečakajte hustý trávny koberec. A ešte dobrá rada – nikdy nerobte vertikutáciu, keď je mokro alebo mráz. Trávnik si tým poškodíte.


Pieskujte

Pieskovanie trávnika nasleduje následne po vertikutácii. Piesok sa rovnomerne rozhrnie tak, aby na ňom neostávali hrudky. Rozhŕňaním piesku eliminujete nerovnosti terénu, ktoré vznikli jeho užívaním alebo po zimných mrazoch. Zapracovaním piesku sa zlepší priepustnosť pôdy, prijímanie vlahy a zníži sa tvorba plste.


Valcujte


Nie každý trávnik treba valcovať. Neodporúča sa valcovať ťažké ílovité pôdy, lebo by sa zem príliš zhutnila. Ak máte ťažkú pôdu a je potrebné ju valcovať, robte to, keď je pôda mierne vlhká, nie premočená. Valcovanie prispieva k vyrovnaniu nerovností trávnika po zime a taktiež tým zlepšíte kapilárnu vzlínavosť. To je výraz, však? ☺ Výsledok je, že sa voda lepšie dostane ku korienkom.


Hnojte


Bez jarného štartovacieho hnojiva sa vám bude trávnik po zime spamätávať príliš dlho. Jarné hnojivo obsahuje vyšší obsah dusíka. S dusíkom sa vám bude zeleniť ☺ A ako správne hnojiť? My na hnojenie používame rozmetací vozík. S ním sa vám nestane, že si podsypete príliš veľa hnojiva pod vozík a spálite si trávnik. Ručné hnojenie odporúčame len tým, ktorí to majú v ruke. Nerovnomerným rozhodením si môžete spôsobiť fľaky na trávniku. Dávkujte hnojivo podľa návodu. Rozpustite hnojivo maximálne do 2-3 dní, aby na trávniku neostali jeho zvyšky. Ja napríklad zvyknem hnojiť pred dažďom, čo je veľmi praktické. Hnojivá existujú s dlhodobým a krátkodobým účinkom a podľa toho aj zvolíme periodicitu hnojenia. Pri prvej skupine hnojíme každé 2 až 3 mesiace, pri krátkodobých hnojivách každých 3-6 týždňov. A ako spoznáte, že nadišiel čas na ďalšie hnojenie? Laik si najskôr všimne žltnutie listov. Pozor, to však môže byť spôsobené aj príliš častým zavlažovaním. Preto, ak si nie ste istý, radšej sa poraďte s odborníkom.


Starostlivosť o rastliny


Nezabudnite na to, že na jar si strih alebo úpravu vyžadujú aj ostatné rastliny a dreviny. Nezabudnite na ovocné čí okrasné stromy. Pokiaľ ste si nie ste istý, ako správne urobiť strih, poraďte sa s niekým, kto s tým má skúsenosti. Keď to urobíte neodborne, môže sa stať, že si budete kupovať ovocie naďalej z obchodu.

Pri okrasných stromoch a kríkoch odstránime suché konáriky a zastrihávame ich tak, aby sme podporili rast a upravili ich vzhľad. Použite taktiež jarné hnojivá, ktoré dodajú drevinám potrebné živiny na štart.

Trávy, ktoré sme na jeseň zväzovali, môžeme pokojne zastrihnúť pár centimetrov nad zemou. Urobte to dostatočne skoro, kým nezačnú vyrastať nové listy, aby ste si ich nepoškodili. Trocha hnojiva im určite pomôže.

Braňo Siklienka
majiteľ Sky Gardens
„dušou v záhrade“